7 cech dobrego nauczyciela języka obcego

Nauczycielka

Nauka języka obcego to nie lada wyzwanie, a kluczowym elementem sukcesu jest obecność doświadczonego i zaangażowanego nauczyciela. Wybór odpowiedniego lektora może znacząco wpłynąć na efektywność nauki. Jak zatem znaleźć tego jedynego, który pomoże Ci osiągnąć cele językowe?

Oto moim zdaniem najważniejsze kryteria, które pomogą Ci wybrać dobrego nauczyciela języka angielskiego:

1) Ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie

Dobry lektor języka angielskiego to najlepiej osoba po studiach filologicznych lub tłumaczeniowych ewentualnie posiadająca certyfikat CELTA uprawniający do nauczania języka angielskiego. Plusem będzie posiadanie przed lektora dodatkowych certyfikatów językowych. Zwróć też uwagę czy osoba ta posiada doświadczenie w nauczaniu Twojej grupy wiekowej lub rodzaju języka, który jest Ci potrzebny (np.Legal lub Business English, przygotowanie do matury lub certyfikatów).

2)Jest punktualny i przygotowany

Podstawą powinno być przygotowanie do każdej lekcji oraz stawianie się na nią punktualnie. Jeśli masz wrażenie, że Twój lektor systematycznie ” improwizuje” i nigdy nie dostajesz materiałów z wyprzedzeniem, warto poszukać kogoś innego.

3)Ma plan na ucznia i sprawdzanie jego wiedzy

Dobry nauczyciel będzie wiedział jak doprowadzić Cię do upragnionego celu językowego, będzie działał według planu, a nie chaotycznie dawał materiały z najróżniejszych poziomów, dziedzin i książek. Wiem, że nie wszyscy uczniowie są zwolennikami testów, ale moim zdaniem wskazane jest, żeby nauczyciel co jakiś czas sprawdzał przyswojoną wiedzę, co dodatkowo motywuje ucznia.

4)Używa na lekcji głównie języka, którego się uczysz

O ile używanie ojczystego języka na początkującym poziomie może być uzasadnione, na wyższych poziomach lektor powinien używać już prawie wyłącznie języka, którego się uczycie. Nauka w ten sposób będzie przebiegała dużo sprawniej, a uczeń zacznie szybciej rozumieć wiele nowych słów i zyska wiarę w swoje umiejętności.

5)Umie zmotywować

Oczywiste jest, że żeby nauczyć się języka musisz mieć do tego wewnętrzną motywację, ale dobry nauczyciel też może w tym pomóc i wesprzeć Cię w chwilach zwątpienia, pokazać Ci Twoje postępy, zapewnić, że nie jesteś osamotniony w swoich wyzwaniach lub podsunąć materiały, który autentycznie Cię zafascynują i zapomnisz nawet, że są po angielsku.

6)Jest komunikatywny, empatyczny i cierpliwy

Komunikacja i tłumaczenie niejasności to kluczowe elementy udanej nauki. Nauczyciel powinien być otwarty na pytania, prośby o wyjaśnienie i dostarczanie konstruktywnej informacji zwrotnej. Powinien też być cierpliwy jeśli chodzi o słuchanie ucznia, nawet jeśli ten ma na początku problemy z wypowiadaniem się. Nie ma nic gorszego niż nauczyciel, który podczas lekcji przerywa, mówi bardzo dużo i głównie o sobie. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że taki sytuacje się zdarzają. Radzę unikać również nauczycieli, którzy sprawiają, że czujecie się traktowani z góry i negatywnie oceniani.

7) Jestem pasjonatem języka

Dobrzy nauczyciele języka kochają to, co robią, i potrafią przekazać tę pasję uczniom. Entuzjazm nauczyciela może zarażać, sprawiając, że uczniowie z większym zapałem podejmują wysiłek w nauce. Pasja do języka motywuje również do ciągłego doszkalania się, poszukiwania nowych metod nauczania i dostosowywania się do zmieniających się potrzeb edukacyjnych, dzięki czemu lekcje są jeszcze ciekawsze.

Oto moje top 7 cech, jeśli chodzi o cechy dobrego nauczyciela. A Wy, czy dodalibyście coś do tej listy? A może mieliście jakieś wyjątkowo dobre lub złe doświadczenia jeśli chodzi o nauczycieli języka obcego? Będzie mi miło, jeśli podzielicie się nimi w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *