Czy warto zdawać certyfikat z języka angielskiego?

Wielu uczniów w pewnym momencie nauki zastanawia się czy warto zdawać certyfikat językowy. Czy rzeczywiście opłaca się podjąć wysiłek, zapłacić niemałe pieniądze i przystąpić do egzaminu,  zwłaszcza jeśli nikt nam tego nie narzuca? W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić wady i zalety przystępowania do egzaminów językowych, mam nadzieję, że ułatwi wam to podjęcie decyzji.

 

Argumenty za:

1)Większa motywacja do nauki

Myślę, że jest to jeden z najważniejszych punktów. Niektóre osoby po osiągnięciu poziomu B2 lub C1 zaczynają tracić motywację, gdyż ich postępy nie są już tak spektakularne. Często mają wrażenie, że utknęli w martwym punkcie i, jeśli nie trafią na dobrego nauczyciela, nie za bardzo mają pomysł na to jak przenieść swój angielski na wyższy poziom. Zapisanie się na certyfikat daje tym osobom konkretny, mierzalny i wyznaczony z czasie cel oraz świetnie motywuje ich do dalszej nauki. Zwykle też po otrzymaniu pozytywnego wyniku uczniów rozpiera duma i od razu chcą zapisać się na kolejny egzamin na wyższym poziomie.

2)Usystematyzowanie wiedzy

Podczas przygotowania do certyfikatu powtarzamy zazwyczaj całą gramatykę, słownictwo zgrupowane tematycznie, idiomy oraz tzw. phrasal verbs na danym poziomie. Nie ma tu miejsca na przymykanie oczu na braki wiedzy, gdyż na egzaminie może nam się trafić dosłownie wszystko. Składają się one zazwyczaj z kilku części i sprawdzają naszą wiedzę całościowo tzn. musimy być dobrzy zarówno w czytaniu, słuchaniu, pisaniu, rozmowie, jak i gramatyce, musimy więc popracować nad naszymi najsłabszymi stronami. Dodatkowo jesteśmy bardziej zmotywowani do słuchania i czytania wielu materiałów autentycznych, „oczytany” i „osłuchany” uczeń zawsze osiąga dużo lepsze rezultaty.

3)Przewaga na rynku pracy

Certyfikat językowy wpisany do CV wygląda o wiele bardziej profesjonalnie  niż hasło: angielski- poziom zaawansowany/komunikatywny, które może sobie wpisać każdy. Posiadając taki dokument możemy się też od razu wyróżnić się i pokazać przyszłemu pracodawcy, że jesteśmy zorientowani na cel i umiemy dopiąć swego. Bardzo często posiadanie certyfikatu jest warunkiem koniecznym, aby móc podjąć pracę za granicą, musimy się jednak dowiedzieć jaki certyfikat jest wymagany (np. Certyfikaty Cambridge, IELTS, certyfikaty biznesowe).

4)Możliwość studiowania za granicą oraz łatwiejsze życie na uczelni w Polsce

Praktycznie wszystkie uczelnie zagraniczne wymagają od swoich przyszłych kandydatów zdanego certyfikatu z języka angielskiego. Większość najlepszych uczelni honoruje certyfikaty Cambridge,  jednak to egzaminy IELTS i TOEFL są w środowisku akademickim najbardziej popularne. W Polsce posiadanie certyfikatu również może ułatwić studentom życie, często daje im możliwość zwolnienia z lektoratów i egzaminów języków na uczelni.

5)Większa pewność siebie

Zdanie egzaminu, do którego przygotowanie wymaga od nas bardzo często mnóstwo czasu i wysiłku jest niezwykle satysfakcjonujące. Mamy poczucie, że lata nauki i pieniądze zainwestowane w kursy nie poszły na marne. Wiele osób bardziej otwiera się  na komunikację, gdyż jeśli ekspert potwierdził, że faktycznie są w tym języku dobrzy zaczynają wreszcie wierzyć w siebie i aktywnie wykorzystywać swoje umiejętności.

 

Argumenty przeciw:

1)Cena

Niestety certyfikaty językowe nie są tanie. W tym momencie ich ceny oscylują w okolicach 600-800zł (w zależności od tego czy są to certyfikaty ogólne czy specjalistyczne i na jakim poziomie). Dodatkowo, jeśli nie zdamy egzaminu (w przypadku certyfikatów Cambridge) lub nie uzyskamy satysfakcjonującego nas wyniku (w przypadku certyfikatów IELTS  lub TOEFL), nasze pieniądze przepadają, a jeśli chcemy go powtórzyć, musimy czekać na kolejną sesję kilka miesięcy.

2)Stres

Zdawanie egzaminów językowych może być dla niektórych osób stresujące. Zwykle wszystkie części egzaminu zdaje się jednego dnia, co oznacza wielogodzinne rozwiązywanie ćwiczeń w pełnym skupieniu. Dla wielu osób zwłaszcza część ustna wiążę się ze stresem. Nie znamy zazwyczaj osoby, z którą będziemy ją zdawać, całość jest nagrywana, a egzaminatorzy czasem przerywają wypowiedzi zdających (jeśli przekroczą czas) lub siedzą naprzeciwko nich w ciszy, jeśli na dane zadanie przeznaczona jest konkretna ilość czasu, a osoba przystępująca do egzaminu nie ma już pomysłu co powiedzieć.

3)Wartość niektórych certyfikatów w oczach pracodawców

Z racji ich ogromnej popularności wartość niektórych certyfikatów w oczach pracodawców nie jest już tak wysoka jak kiedyś. Przed przystąpieniem do egzaminu warto się więc zastanowić do czego go potrzebujemy i , jeśli nie zdecydowaliśmy się go zdawać tylko dla własnej satysfakcji, rozważyć od razu przygotowanie do egzaminu na nieco wyższym poziomie.

 

Podsumowując, jeśli uczeń pyta mnie czy warto zdawać certyfikat z języka angielskiego zawsze bez wahania odpowiadam, że tak. Nawet jeśli w tym momencie nie planujemy studiów lub pracy za granicą, przygotowanie do egzaminu jest ogromnym motywatorem oraz świetną powtórką materiału.  Nigdy też nie wiadomo kiedy taki dokument nam się przyda, może to właśnie dzięki niemu pracodawca wybierze nas spośród kilku kandydatów na dane miejsce pracy.

 

A jakie Wy macie doświadczenia związane ze zdawaniem certyfikatów językowych?

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się nimi ze mną w komentarzach.

 

2 komentarze do „Czy warto zdawać certyfikat z języka angielskiego?

  1. mi sie wydaje, że jednak warto próbować i jeśli ma się możliwość to podejść do egzaminu i spróbować uzyskać certyfikat. w swoim czasie niektóre szkoły dla najlepszych uczniów fundowały takie certyfikaty – jeśli ktoś zdał było to finansowane przez szkołę. nie wiem jak jest dziś ale szkoda jeśli pomysł i możliwość wisiała tylko na barkach rodziców bo rzeczywiście nie jest to tanie i nie każdy jest sobie w stanie na to pozwolić. Według mnie taka nauka języka to dodatkowa spora motywacja,która daje wiedzę a ta zostanie przecież na długo.

    1. Nie słyszałam o finansowaniu certyfikatów przez szkoły, chociaż sama tez uważam, że byłaby to super opcja i ogromna motywacja dla uczniów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *