Ciekawe podcasty do nauki języka angielskiego na poziomie B1-C1

W dzisiejszych czasach technologia  daje nam nieograniczone możliwości uczenia się języka. Jednym z takich sposób, bardzo przeze mnie lubianym i polecanym, jest słuchanie podcastów. Gdy jakiś nowy uczeń przychodzi do mnie na lekcje zazwyczaj polecam tej osobie, żeby zanurzyła się w języku angielskim jak najwięcej słuchając. W ten sposób nawet nieświadomie zapamiętujemy niektóre zwroty i kolokacje. No dobrze, w takim razie czego najlepiej słuchać? Podcastów do nauki angielskiego jest tyle, że można się w tym wszystkim pogubić. Poniżej przedstawiam listę moim zdaniem tych najbardziej interesujących:

1)6 minute English

Absolutny klasyk jeśli chodzi o brytyjskie podcasty do nauki angielskiego, odpowiedni dla uczniów od poziomu B1. W ciągu 6 minut usłyszymy prostą audycję radiową na konkretny temat, najtrudniejsze słówka zostają powtórzone i wyjaśnione w trakcie rozmowy, a na koniec audycji mamy jeszcze jedno podsumowanie najtrudniejszych wyrażeń. Materiał jest dostępny na stronie internetowej razem z transkrypcją, a także na youtube oraz Spotify. Posiada też już swoje wariacje, takie jak 6 minute vocabulary oraz 6 minute grammar.

https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english

2)The English we speak

Podcast stworzony przez twórców BBC Learning English, który ma na celu pomóc słuchaczom w zrozumieniu codziennego języka angielskiego używanego w różnych sytuacjach i kontekstach. Każdy odcinek programu koncentruje się na konkretnym wyrażeniu lub idiomie wyjaśniając jego znaczenie. Odcinki są bardzo krótkie, 2-3 minutowe, będzie więc odpowiedni nawet dla zabieganych.

https://www.bbc.co.uk/programmes/p02pc9zn/episodes/downloads

3) Simple English News Daily

Podcast, który dostarcza codziennie krótkich wiadomości w nieco uproszczonym języku angielskim. Odcinki trwają 7-8 minut, tempo mówienia jest wolniejsze niż standardowe, jest to więc idealny ćwiczenie na słuchanie. Odpowiedni dla osób, dla których wiadomości takie jak Global News podcast stanowią wyzwanie

https://www.send7.org/

4) Into the story: learn English with true stories

Kolejny świetny podcast do ćwiczenia umiejętności słuchania oraz nauki nowych słówek. W każdym odcinku jest opowiedziana inspirująca historia konkretnej osoby (np. o wspinaczce na Everest, przeprowadzce do innego kraju) przerywana od czasu wyjaśnieniem nowych słówek, które właśnie usłyszeliśmy.

https://intothestorypodcast.com/

5) English learning for curious minds

Podcast, który został stworzony z myślą o osobach uczących się języka angielskiego, a jednocześnie ciekawych świata i chcących poszerzać swoją wiedzę na różnorodne tematy. Prezentowane są w nim  około 20-minutowe historie o ciekawych wydarzeniach i zjawiskach na świecie, fakty historyczne a nawet naukowe artykuły, co sprawia, że treści są naprawdę angażujące. Tempo wypowiedzi jest naturalne i nie ma w nim wytłumaczonych słówek, podcast przeznaczony jest więc dla bardziej zaawansowanych słuchaczy.

https://www.leonardoenglish.com/podcasts

6) Ted talks daily

Podcast „TED Talks Daily” to codzienna dawka inspirujących prezentacji i dyskusji prowadzonych przez różnych ekspertów z różnych dziedzin życia. TED Talks (Technology, Entertainment, Design) to znane na całym świecie konferencje, na których prelegenci dzielą się swoimi pomysłami, doświadczeniami i wizjami na różnorodne tematy, od nauki i technologii po sztukę, biznes i społeczeństwo. W podcaście prezentowane są fragmenty tych inspirujących wystąpień. Każdy odcinek jest zwięzły i zawiera wartościowe przemyślenia, które mogą pobudzić do refleksji i działania. Jest on doskonałym źródłem motywacji, wiedzy i inspiracji dla każdego, kto chce rozwijać się i poszerzać swoje horyzonty. Przeznaczony dla bardziej zaawansowanych słuchaczy.

https://www.ted.com/about/programs-initiatives/ted-talks/ted-talks-daily

7) Luke’s English podcast

Bardzo popularny podcast prowadzony przez nauczyciela języka angielskiego mieszkającego w Paryżu. Omawiane są w nim różnorodne tematy związane z nauką angielskiego jako drugiego języka, w tym wyjaśnienia struktur gramatycznych, budowanie słownictwa, wskazówki dotyczące wymowy, idiomy oraz ciekawostki z kultury anglojęzycznej. Luke często przeprowadza wywiady, omawia aktualne wydarzenia polityczne i kulturalne. Przeznaczony dla bardziej zaawansowanych słuchaczy.

https://teacherluke.co.uk/

Mam nadzieję, że znajdziecie na tej liście coś dla siebie i słuchanie podcastów stanie się dla was powszechną praktyką. Dla ułatwienie pod każdym z nich znajdziecie odnośniki, ale wszystkie dostępne są też na Spotify. Dajcie proszę znać w komentarzach czy znacie któryś z nich i czy przypadły wam do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *