Sposoby na darmowe konwersacje z języka angielskiego

Konwersacje z języka angielskiego.

Od zawsze słyszymy, że aby nauczyć się płynnie komunikować w języku angielskim trzeba mówić, mówić i jeszcze raz mówić. No dobrze, ale gdzie można to zrobić nie wyjeżdżając za granicę? Kursy w wielu szkołach językowych nie są nastawione na metodę komunikatywną, a nawet jeśli chodzimy na prywatne lekcje, gdzie możemy porozmawiać z naszym nauczycielem przez 60 min, często nie jest to dla nas wystarczające. Co więc zrobić, jeśli chcemy mieć kontakt z żywym angielskim „po godzinach”?

Oto kilka moich propozycji:

1) Tandem Warsaw International Community

Jest to stowarzyszenie działające w Warszawie, którego celem jest organizacja spotkań, na których uczestnicy będą mogli porozmawiać w konkretnym języku obcym. Spotkania odbywają się w barze lub restauracji, nie obowiązują na nie żadne zapisy, można po prostu przyjść i zacząć rozmawiać z innymi osobami np. po angielsku. Wydarzenia są darmowe, jedyny warunek narzucony przez organizatorów jest taki, że trzeba kupić coś do jedzenia lub picia. Niedawno sama wybrałam się na spotkanie Tandem Warsaw i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona panującą tam atmosferą i otwartością uczestników.

Obecnie najczęściej odbywają się spotkania w języku angielskim- aż 3 razy w tygodniu, ale są również wydarzenia w innych językach takich jak: niemiecki, hiszpański, włoski, a nawet japoński lub turecki.

Wykaz wszystkich spotkań odbywających się w Warszawie można znaleźć na stronie:

Tandem Evening Warszawa

Jeśli nie jesteście z Warszawy, nie martwcie się, bardzo możliwe, że w Waszym mieście również są podobne inicjatywy, podaję dwie przykładowe:

Szczecin: Szczecin Tandem Meetings

Wrocław: English Conversations Wrocław

2)  Wymiana językowa online

Jeśli chcesz porozmawiać w języku angielskim z native speakerem nie wychodząc z domu lub zależy Ci na konwersacjach indywidualnych, dobrym rozwiązaniem mogą być strony internetowe, na których możemy znaleźć partnera do wymiany językowej np. www.conversationexchange.com

Działają one zwykle w podobny sposób: szukamy na nich osób, które uczą się naszego ojczystego języka, mieszkają w konkretnym mieście np. w Londynie i są native speakerami języka, który nas interesuje. Następnym krokiem jest umówienie się z taką osobą na rozmowę np. na Skypie. Jeśli ta osoba mieszka w naszym mieście, możemy również zorganizować tradycyjne spotkanie przy kawie.

Podobne strony to:

www.mylanguageexchange.com

www.polyglotclub.com

www.tandem.net

3) Couchsurfing.org

Jest to strona internetowa, na której użytkownicy  z całego świata oferują darmowe zakwaterowanie we własnym domu lub szukają go w miejscach, do których jadą. Wystarczy stworzyć profil użytkownika, na którym podajemy informacje o sobie- znajomość języków, zainteresowania, a także informacje o tym czy możemy zaoferować miejsce do spania. Użytkownicy wysyłają nam zapytania z propozycją konkretnych dat przyjazdu, na które możemy się zgodzić lub nie.

Co zatem ten portal ma wspólnego z konwersacjami? Gdy decydujemy się przyjąć kogoś na kilka dni pod swój dach mamy okazję, żeby rozmawiać ze swoim gościem w języku obcym. Zwykle spędzamy z taką osobą przynajmniej popołudnia/wieczory, oprowadzamy ją po mieście, gdyż ideą Couchsurfingu jest nie tylko darmowy nocleg, ale przede wszystkim poznawanie nowych kultur i ludzi. Klika dni spędzonych z obcokrajowcem to naprawdę świetna lekcja.

Czy jest to bezpieczne? Z mojego doświadczenia wynika, że tak, nigdy nie miałam żadnych problemów z moim gościem/gospodarzem, ale należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa opisanych na stronie. Najlepiej wybierać osoby zweryfikowane z dużą ilością pozytywnych komentarzy.

Jeśli jednak przyjmowanie kompletnie obcej osoby pod swój dach to dla was zbyt wiele, jest jeszcze inna możliwość- można po prostu zaznaczyć opcję ‘chcę się spotkać’- co oznacza, ze możecie z taką osobą tylko np. porozmawiać/pójść na kawę/ oprowadzić ją po mieście.

Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej: www.couchsurfing.org

Mam nadzieję, że wśród moich propozycji znajdziecie coś, z czego będziecie od dziś korzystać i że rozmowy w języku angielskim będą stawać się dla Was coraz bardziej naturalne.

A jaki jest Wasz sposób na to, żeby porozmawiać po angielsku nie wyjeżdżając z Polski? Będzie mi bardzo miło jeśli podzielicie się swoimi przemyśleniami w komentarzach. 🙂

8 komentarzy do „Sposoby na darmowe konwersacje z języka angielskiego

  1. A jak ktoś szuka „drugiej połówki” to może w jeszcze jedno miejsce pójść pokonwersować po angielsku – na speed dating dla międzynarodowego środowiska 🙂 Będzie dwa w jednym 🙂 Widziałam, że robią taki w Warszawie, osobiście nie byłam, ale wiem jak jest na zwykłym – przyjemnie spędzony wieczór i po właściwej części można zostać pogadać sobie z innymi uczestnikami, w tym wypadku byłoby to po angielsku. Myślę, że fajna opcja.

  2. Szukam wielkopolska / Września native speakera gdy wszystkie dotychczas metody zawiodły, mi chyba najbardziej by posaowało zabrać obcokrajowca mówiącego po angielsku do miejsc turystycznych i moc z nim nawiązać rozmowy na naturalnym gruncie? Może wiecie gdzie szukać takich ludzi?

    1. Nie wiem jak to wygląda w mniejszym miejscowościach, ale np. w Poznaniu na pewno są wydarzenia i grupy na FB dla obcokrajowców – Foreigners Poznań, Expats Poznań lub spotkania wymiany językowej gdzie można poznać takie osoby. Niezmiennie polecam też Couchsurfing, gdzie można się umówić właśnie na kawę lub oprowadzenie kogoś po mieście, ale weszłam ostatnio na tą stronę i widzę, że już nie jest darmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *