Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Pewnie wiele z was pomyśli „angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie, to oczywiste, że warto się go uczyć”. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad konkretnymi powodami i korzyściami, które będziecie mieli z tego, że znacie język angielski i nad tym w jaki sposób wasze życie może dzięki temu zmienić się na lepsze?

Oto moja lista powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego:

 

1)Nieograniczony dostęp do wiedzy

Gdy znamy język angielski otwierają się przed nami nieograniczone możliwości pozyskiwania wiedzy. Możemy studiować w innym kraju (oczywiście po zdaniu odpowiedniego certyfikatu), ale również uczyć się i podnosić swoje kwalifikacje przez internet. Istnieje obecnie wiele stron, które oferują możliwość zdalnego ukończenia kursów doszkalających w języku angielskim, w wielu przypadkach na renomowanych zagranicznych uczelniach. Bardzo często kursy są darmowe lub kosztują niewiele, czasem możemy uczyć się za darmo i zapłacić dopiero, jeśli chcemy otrzymać potwierdzenie jego ukończenia. Możemy uczyć się właściwie wszystkiego: od psychologii i socjologii przez marketing i zarządzanie, aż po podstawy biotechnologii lub mechanikę kwantową. Przykładowe strony oferujące tego typu kursy to:

www.coursera.org

www.edx.org

www.udacity.com

Wiedzę możemy również zdobywać czytając zagraniczne publikacje, interesujące nas artykuły oraz blogi branżowe, a także słuchając podcastów o interesującej nas tematyce. Ostatnio natknęłam się na artykuł o znanym polskim blogerze, który zbudował świetnie prosperującą firmę bazując na wiedzy przekazywanej przez amerykańskiego przedsiębiorcę i podcastera. Możliwości są nieograniczone, może więc nie warto z nich rezygnować?

 

2)Kariera zawodowa

Coraz częściej język angielski na poziomie zaawansowanym jest jednym z głównych wymagań w ofertach rekrutacyjnych. Większość dużych firm i korporacji, a nawet małych przedsiębiorstw, które posiadają zagranicznych klientów lub filie w innych krajach, chce, aby ich pracownicy potrafili porozumiewać się w tym języku. Bardzo dużo spotkań i szkoleń organizowanych jest po angielsku, a czasem pracownicy wysyłani są na zagraniczne konferencje. Jeśli więc chcesz mieć możliwość wzięcia udziału w procesie rekrutacji na większość stanowisk na rynku pracy i zarabiać więcej – angielski bardzo Ci w tym pomoże. A jeśli już pracujesz w firmie współpracującej z klientami z zagranicy, maile i telefony od zagranicznych klientów wreszcie przestaną Cię stresować 😊

 

3)Szansa na zmianę miejsca zamieszkania i pracę za granicą

Uważasz, że w Polsce osoby pracujące w Twoim zawodzie zarabiają za mało i marzysz o pracy w anglojęzycznym kraju? Być może znalazłeś ogłoszenie w zagranicznej filii Twojej firmy, ale boisz się zaaplikować? A może po prostu potrzebujesz zmiany i chcesz zobaczyć jak mieszka się za granicą? Znajomość angielskiego na poziomie przynajmniej średnio-zaawansowanym umożliwi Ci dużo odważniejsze podejmowanie takich życiowych decyzji. Istnieje też inna możliwość, w niektórych branżach (np. IT, marketing) znając język angielski możesz pracować dla zagranicznej firmy lub znaleźć zagranicznych klientów nie ruszając się z domu.

 

4)Podróże

Gdy znasz język angielski komunikacja w większości miejsc na świecie staje się o wiele łatwiejsza. Bez problemu dasz radę porozumieć się na lotnisku, w hotelu, w sklepie czy na wycieczce bez proszenia o pomoc swojego partnera/dziecka/przyjaciół. Twoja pewność siebie i odwaga wzrośnie, z każdej podróży wyciągniesz o wiele więcej i nigdy nie będziesz już zdany tylko na to co mówi Twój przewodnik.

 

5) Znajomości

Język angielski jest językiem ojczystym dla ponad 500 mln ludzi, a drugim dla 1,5mld osób. Ucząc się go mamy więc możliwość zawarcia ciekawych znajomości z ogromną rzeszą nowych osób. Możemy poznawać nowe kultury, obyczaje, punkty widzenia i stale poszerzać swoje horyzonty, a także znaleźć nowych przyjaciół, których nie bylibyśmy w stanie poznać mówiąc tylko po polsku.

 

6) Swoboda w sytuacjach towarzyskich

Punkt ściśle powiązany z poprzednim. Znając język angielski nigdy już nie zamilkniesz nagle w towarzystwie, gdy dołączy do niego osoba z zagranicy. Nie będziesz wykręcać się od pójścia na imprezę, gdzie mogą być obcokrajowcy. Nie będziesz unikać spotkania z przyjacielem, którego żona nie jest Polką. Będziesz czuł się swobodnie w większości sytuacji towarzyskich w Polsce i za granicą i przestaniesz się zastanawiać co zrobisz, jeśli nagle będziesz musiał odezwać się w języku obcym.

 

7) Rozrywka

W dobie internetu język angielski jest też językiem kultury i rozrywki. Znając go będziesz mógł czytać książki w oryginale i mieć dostęp do literatury, która jeszcze nie została przetłumaczona. Nie będziesz musiał już nigdy polegać na tłumaczeniu filmów i seriali, często nie do końca oddających zawarty w nich humor lub smaczki kulturowe. Będziesz miał również dostęp do wszystkich nowości zanim jeszcze dotrą do Polski.

 

8) Własna satysfakcja

Chociaż ostatni, na pewno nie najmniej ważny punkt na liście. Nic nie smakuje tak dobrze jak poczucie osiągniętego celu. Świadomość, że pomimo trudności wytrwaliśmy w swoim postanowieniu, dodaje nam wiary w siebie i własne możliwości. Duma, że daliśmy radę i możemy czerpać garściami z korzyści jakie daje nam znajomość języka obcego, jest naprawdę fantastycznym uczuciem. 😊

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej listy stworzycie własną, która pomoże wam w osiągnięciu upragnionego celu i będzie wam przypominać dlaczego, mimo, że wymaga to wysiłku, warto uczyć się języka obcego.

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się ze mną powodami, dla których uczycie się języka angielskiego w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *