Jak przygotować się do certyfikatu Cambridge?

Certyfikaty Cambridge z języka angielskiego takie jak FCE, CAE oraz CPE cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma się czemu dziwić, dla pracodawcy są doskonałym wyznacznikiem poziomu językowego kandydata, dużo bardziej konkretnym niż „angielski – znajomość komunikatywna”. Wiele osób postanawia też zdobyć certyfikat dla samego siebie, aby bardziej zmotywować się do nauki i mieć poczucie satysfakcji z osiągniętego celu. Niestety egzaminy te nie należą do najtańszych, w zależności od poziomu musimy za nie zapłacić od 630 zł do nawet 700 zł, chcemy więc mieć pewność, że go zdamy i nie stracimy pieniędzy.
Jak się więc najlepiej się do takiego certyfikatu przygotować? Niektórzy decydują się na regularne lekcje z nauczycielem, inni chcieliby uczyć się samodzielnie. Drugi sposób na pewno jest trudniejszy i wymaga dużego samozaparcia, ale nie jest niemożliwy. Niezależnie od tego, który z nich wybierzecie, mam dla was kilka praktycznych wskazówek:

1) Zdecyduj, kiedy chcesz zdawać i od razu zapłać

Bardzo ważne jest wybranie takiej daty egzaminu, która z jednej strony będzie realna, biorąc pod uwagę nasz obecny poziom,  a z drugiej nie pozwoli na odkładanie nauki w nieskończoność. Po wybraniu odpowiedniego dla nas terminu najlepiej jest od razu zapłacić za egzamin. To dodatkowo nas zmotywuje, będziemy wiedzieli, że po prostu musimy się uczyć, gdyż nie ma możliwości zmiany terminu i możemy stracić pieniądze.

2) Zainwestuj w odpowiednie podręczniki

Zbyt duża ilość materiałów może nas przytłoczyć i, zamiast upragnionego usystematyzowania wiedzy, wywołać chaos. W moim przypadku do przygotowania najważniejsze były:

Wszystkie wyżej wymienione podręczniki to propozycje, oczywiście możemy skorzystać z książek innych wydawnictw, ważne jednak, żeby były oficjalnie zatwierdzone i aktualne. Jeśli chcemy sprawdzać się samodzielnie, pamiętajmy też o zakupie klucza odpowiedzi, zazwyczaj nie jest on dołączony do książki.

Na rynku jest również wiele innych materiałów przygotowujących do certyfikatów, np. najczęstsze błędy popełniane przez osoby zdające dany certyfikat lub gramatyka/słownictwo do danego egzaminu. Nie chcę zniechęcać do korzystania z nich, są jak najbardziej przydatne. Chcę tylko zaznaczyć, że wyżej wymienione pozycje były dla mnie podstawą i najważniejszą częścią nauki.

3) Dobrze rozplanuj naukę

Bardzo ważne jest przeorganizowanie swojego tygodnia tak, aby mieć czas na przygotowanie się i wyznaczenie sobie konkretnych godzin nauki. Dobrze jest ćwiczyć rożne umiejętności w różne dni np. poniedziałek-wtorek rozwiązywanie testów, środa- słuchanie, czwartek- gramatyka.
Myślę, że dobrze przeznaczyć na naukę przynajmniej kilka godzin tygodniowo, 1-2h tygodniowo raczej nie przyniosą spodziewanych efektów.

4) Rozwiązuj jak najwięcej testów

Aby dobrze zdać certyfikat musisz przede wszystkim poznać strukturę egzaminu od podszewki i nauczyć się jak rozwiązywać tego typu testy. Koniecznie rób to z zegarkiem w ręku, często największym wrogiem zdających jest nie trudność danego ćwiczenia, lecz presja czasu. Nie przejmuj się jednak, jeśli na początku nie będzie Ci się to udawało, przy odpowiedniej ilości praktyki na pewno dojdziesz do wprawy.

Bardzo ważne jest również zidentyfikowanie swoich słabych stron, po kilku pierwszych testach będzie już wiadomo, która część sprawia Ci największą trudność. Postaraj się na niej skupić, nie zaniedbując jednak zupełnie innych części egzaminu.

5) Ćwicz mówienie w sposób przewidziany na egzaminie

Wielu osobom wydaje się, że, skoro umieją dobrze mówić po angielsku, część Speaking nie będzie im sprawiać trudności. Nie zawsze tak jednak jest. Mówienie należy ćwiczyć tak jak wszystkie inne testy, z zegarkiem w ręku i rozmawiając dokładnie w taki sposób, jaki jest przewidziany na egzaminie. Dobrze jest przejrzeć listę najczęściej powtarzających się tematów i zrobić do nich notatki. Podczas egzaminu ustnego wiele osób odczuwa tak duży stres, że podczas ćwiczenia, gdy muszą odpowiedzieć krótko i zwięźle zaczynają 'lać wodę’ i czas kończy się im zanim powiedzą coś konkretnego. Inny częstym problemem jest to, że zdający, gdy muszą wypowiedzieć się na dany temat przez 2 minuty, mówią zaledwie kilka zdań, a następnie czekają na zakończenie ćwiczenia w niezręcznej ciszy.
Uważam, że do przygotowania się do części Speaking każdemu przyda się choć doraźna pomoc doświadczonego nauczyciela. Jeśli więc nie chodzicie na regularny kurs, dobrze jest wykupić sobie kilka lekcji i kilkakrotnie przećwiczyć formę egzaminu ustnego. Pozwoli wam to uniknąć zaskoczenia i pokaże najczęściej popełniane błędy.

6) Znajdź kogoś, kto sprawdzi Twoje prace pisemne

Jeśli przygotowujecie się do egzaminu samodzielnie, znalezienie wykwalifikowanej osoby, które sprawdzi wasze prace pisemne jest bardzo ważne. Sami nie jesteśmy w stanie wyłapać naszych błędów, często też nie wiemy, czy słowa lub zwroty, których używamy są wystarczająco formalne. Dobry nauczyciel podpowie nam też w jaki sposób pisać prace, aby ich format był jak najbardziej zgodny z tym wymaganym na egzaminie.

Ćwiczenia z części Writing są w każdym podręczniku do danego certyfikatu, jeśli jednak czujemy, że mamy w tej dziedzinie dużej braki, polecam zainwestować w jedną z książek do nauki pisania np.:
Writing for advanced
Succesful writing proficiency
Writing for First

7) Zanurz się w języku

Podczas przygotowania do certyfikatu najlepiej otaczać się językiem angielskim ze wszystkich stron. Bardzo ważne jest, aby czytać i słuchać jak najwięcej materiałów autentycznych z różnych dziedzin, gdyż nigdy nie wiemy co może pojawić się na egzaminie. Nie tylko poprawimy w ten sposób nasze wyniki podczas podczas części Listening i Reading , ale też poszerzymy nasze słownictwo, a niektóre słowa lub zwroty nieświadomie zakodują się w naszych głowach. Później podczas rozwiązywania ćwiczeń takich jak np. uzupełnianie luk w tekście będziemy używać wielu kolokacji lub przyimków intuicyjnie, poprawi się też nasza płynności mówienia i umiejętność formułowania poprawnych wypowiedzi pisemnych.

 

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą wam w przygotowaniu do certyfikatu. A jakie są Wasze doświadczenia z przygotowywaniem się do tego typu egzaminów. Może macie jakieś inne wskazówki? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *